لوگو دکتر زخم
لوگو دکتر زخم

چگونه زخم را پانسمان کنیم

پانسمان زخم

زمانی که صحبت از پانسمان زخم می شود، اطمینان یافتن از روند بهبود اهمیت پیدا می کند، به همین خاطر، باید از پانسمانی مناسب با نوع زخم استفاده شود. نوع پانسمان انتخابی به مواردی مانند نوع آسیب، نوع زخم، محل ایجاد و شدت آن بستگی دارد.

انواع پانسمان زخم

در این مقاله به بررسی انواع پانسمان ها و کاربردهای آن می پردازیم.

1- پانسمان های هیدروکلوئیدیاز

این پانسمان ها در درمان زخم سوختگی ، زخم هایی که با ترشح همراه هستند و هم چنین زخم های بستر استفاده می شود. مواد موجود در این پانسمان به گونه ای است که برای افرادی که پوست های حساسی دارند نیز مناسب می باشد.

 دکتر زخم  بهترین کلینیک درمان زخم در تهران  به صورت فوق تخصصی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد.

به منظور برقراری ارتباط با دکتر زخم از راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس:   ۲۲۰۷۳۱۲۵ ۰۲۱   /   ۵۲۴۸۰۲۴۰۹۳۹    و  صفحه اینستاگرام

پانسمان های هیدروکلوئیدی، با فراهم کردن محیط مرطوب برای زخم، به تسریع روند بهبودی کمک می کنند. سطح این پانسمان پوشیده از موادی است که محتوی موادی می باشد که به جذب آب و تشکیل ژل کمک می کند، زخم را تمیز نگه می دارد و از بروز عفونت نیز پیشگیری می کند.

این پانسمان نسبت به باکتری نفوذ ناپذیر است و به همین خاطر در پیشگیری از بروز عفونت به خوبی عمل می کند.

 2- پانسمان هیدروژل

از پانسمان هیدروژل در زخم هایی با ترشح کم، زخم های نکروزه، زخم بستر، سوختگی های درجه دو و زخم های عفونی استفاده می شود. این پانسمان ها، جهت آسایش بیمار و تسکین درد به خصوص در آسیب های شدید طراحی شده اند.

پانسمان زخم
پانسمان زخم

3- پانسمان آلژینات

پانسمان های آلژینات، با جذب ترشح و مایعات و تولید ماده ژل مانند، به تسریع روند بهبود زخم و سوختگی کمک می کند. معمولا این پانسمان باید هر دو روز یک بار تعویض شود، که البته این زمان به میزان ترشح جذب شده و ماهیت زخم بستگی دارد.

تعویض بیش از حد پانسمان می تواند باعث خشک شدن زخم و یا نفوذ باکتری به بستر زخم شود.

4- پانسمان کلاژن

پانسمان های کلاژن در زخم های مزمن، درمان زخم جراحی، سوختگی ها و آسیب های وسیع کاربرد دارد. این پانسمان به رشد سلول های جدید و تسریع روند بهبودی کمک می کند.

از دیگر مزایای استفاده از پانسمان های کلاژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– برداشت مواد زائد و مرده از روی زخم

– کمک به تشکیل رگ های خونی جدید

پانسمان زخم
پانسمان زخم

5- پانسمان فوم

در زخم هایی که میزان آسیب شدید است، پانسمان فوم بهترین گزینه می باشد. این پانسمان ها ترشح موجود در سطح زخم را به خود جذب و با فراهم کردن محیط مناسب، باعث تسریع روند بهبودی می شوند.

پانسمان های فوم نسبت به بخار آب نفوذ پذیر هستند، و با مرطوب نگه داشتن محیط زخم و پیشگیری از بروز عفونت، به تسریع روند بهبودی کمک می کنند.

ترجمه : دکتر زخم

لوگو دکتر زخم

کلینیک دکتر زخم

کلینیک دکتر زخم فعالیت خود را در خصوص درمان تخصصی انواع زخم و اسکار از سال 1388 با تکیه بر دانش نوین آغاز کرده است. از جمله متخصصین حوزه های درمانی کلینیک، کارشناسان متخصص زخم، جراحان پلاستیک ترمیمی، جراحان عمومی، ارتوپدی، عفونی و داخلی می باشد. توجه داشته باشید که متخصصین حاذق در این کلینیک با به کارگیری جدید ترین ابزار ها و تجهیزات پزشکی در جهت درمان انواع زخم باعث شده اند تا نتایج مطلوب و ارزشمندی حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا