لوگو دکتر زخم
لوگو دکتر زخم

افراد دیابتی چه کفشی بپوشند؟

کفش مناسب برای افراد دیابتی

مراقبت از پای دیابتی، از جمله اقداماتی است که افراد دیابتی باید همواره به آن اهمیت دهند. زمانی که صحبت از انتخاب کفش مناسب می شود، نکته ای که اهمیت دارد این است که کفش باید مناسب اندازه و سایز پا باشد و فشار به تمامی قسمت های پا به یک اندازه وارد شود.

در صورتی که کفش برای بیمار کوچک باشد، می تواند منجر به بروز آسیب های ناخن، تاول و انگشت چکشی شود. انگشت چکشی، زمانی اتفاق می افتد که پنجه پا تحت فشار زیادی باشند و به داخل خم شود، که به مرور زمان با درگیر کردن ماهیچه ها و تاندون ها، فرم انگشت ها و پا نیز تغییر خواهد کرد.

زمانی که فضای کافی برای پا در داخل کفش وجود نداشته باشد، احتمال ساییده شدن کف پا و کفش نیز وجود خواهد داشت، که در چنین حالتی، احتمال بروز تاول نیز افزایش می یابد.

مرکز درمان زخم  ، دکتر زخم به صورت فوق تخصصی با تکیه بر دانش نوین درمان انواع زخم و استفاده از متخصصین مختلف درحوزه های درمانی ، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد.

به منظور برقراری ارتباط با دکتر زخم از راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس:   ۲۲۰۷۳۱۲۵ ۰۲۱   /   ۵۲۴۸۰۲۴۰۹۳۹    و  صفحه اینستاگرام

تاثیر کفش مناسب در جلوگیری از ایجاد زخم پای دیابتی

هر گونه آسیب و تغییر در پوست و یا فرم پا، می تواند باعث حساس شدن پوست شود و زمینه را برای تشکیل زخم مهیا سازد.

  • افراد دیابتی که از نوروپاتی و آسیب های عصبی رنج می برند و متوجه تغییر در پوست خود نمی شوند، بایستی همواره پای خود را بررسی کنند تا متوجه هر گونه تغییر شوند، و از کفش های مناسب سایز پای خود استفاده کنند.
  • مواد طبیعی مانند چرم، علاوه بر محافظت از پاها، از شدت تعریق پا نیز کم می کنند.
  • توصیه می شود افراد دیابتی از پوشیدن کفش پاشنه دار خودداری کنند، چرا که با پوشیدن این نوع کفش ها، فشار وارده به برخی قسمت های پا بیشتر از سایر نقاط می باشد.
کفش مناسب برای افراد دیابتی
کفش مناسب برای افراد دیابتی

ویژگی کفش های دیابتی

کفشی که افراد دیابتی انتخاب می کنند، باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

  1. از فشار وارده به پا کم کند

کفش مناسب برای افراد دیابتی باید به گونه ای باشد که فشار از روی کف پا برداشته شود، چرا که این ناحیه بیشتر در معرض زخم و تاول قرار دارد. از آن جایی که نوروپاتی و آسیب عصبی از جمله عوارض بیماری دیابت می باشد، تشخیص اولیه و سریع زخم، تاول و آسیب در این بیماری سخت می باشد.

2. از تمامی قسمت های پا محافظت کند

به دلیل وجود زخم باز در پای بیماران دیابتی و احتمال بروز عفونت، این افراد باید از پا برهنه راه رفتن خودداری کنند و از کفشی استفاده کنند که از پا در برابر هر گونه آسیب محافظت کند.

3. برای مدت زمان طولانی قابل استفاده باشد

کفش مناسب برای افراد دیابتی باید به گونه ای باشد که فرد هنگام پوشیدن آن برای مدت زمان طولانی احساس راحتی داشته باشد. می توانید بعد از چند ساعت استفاده، پا را از کفش در آورید تا پاها کمی استراحت کنند.

4. مناسب سایز پا باشند

در صورتی که کفش برای پا کوچک باشد، می تواند منجر به بروز آسیب و تاول در پا شود.

ترجمه: دکتر زخم

لوگو دکتر زخم

کلینیک دکتر زخم

کلینیک دکتر زخم فعالیت خود را در خصوص درمان تخصصی انواع زخم و اسکار از سال 1388 با تکیه بر دانش نوین آغاز کرده است. از جمله متخصصین حوزه های درمانی کلینیک، کارشناسان متخصص زخم، جراحان پلاستیک ترمیمی، جراحان عمومی، ارتوپدی، عفونی و داخلی می باشد. توجه داشته باشید که متخصصین حاذق در این کلینیک با به کارگیری جدید ترین ابزار ها و تجهیزات پزشکی در جهت درمان انواع زخم باعث شده اند تا نتایج مطلوب و ارزشمندی حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا