زخم های نافذ پا

زخم های نافذ پا

تمامی زخم ها ساده پس از ترمیم، نیازمند تجویز آنتی بیوتیک نمی باشند . در مطالعات نشان داده شده است که مصرف آنتی بیوتیک در زخم های ساده نه تنها میزان عفونت را کاهش نمی دهد، بلکه موجب افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی ، عوارض روده ای و واکنش های آلرژیک می گردد .
گرچه شستشو و دبریدمان مهم ترین فاکتور های کاهش عفونت زخم عنوان شده اند، تجویز آنتی بیوتیک پروفیلاکتیک در برخی شرایط توصیه می گردد .

زخم های نافذ پا

زخم های نافذ پا

زخم های نافذ پا کدامند؟

این زخم ها در اثر شیشه ، فلز یا چوب ایجاد می شود . احتمال عفونت در این زخم ها 15 درصد است . بیشتر این زخم ها در فاصله بین گردن متاتارس تا نوک انگشت اتفاق می افتد .
در موارد شدید ممکن است منجر به آرتریت سپتیک، آبسه و یا استئومیلیت شود .
90 درصد موارد استئومیلیت ناشی از زخم های پا در اثر سودومونا ائروژنوزا می باشد . در موارد احتمال آلودگی با سودومونا ، باید سیپروفلوکساسین تجویز گردد .

دکتر زخم بهترین کلینیک درمان زخم در تهران به صورت فوق تخصصی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد.

به منظور برقراری ارتباط با دکتر زخم از راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۲۲۰۷۳۱۲۵ ۰۲۱ / ۵۲۴۸۰۲۴۰۹۳۹ و صفحه اینستاگرام

ایمن سازی کزاز

در تمام افرادی که دچار زخم می شوند ، بدون توجه به وسعت زخم باید نیاز به ایمن سازی کزاز در نظر گرفته شود . ایمنی کامل پس از تزریق 3 دوز واکسن حاصل می شود که تا 10 سال دوام دارد ، بنابراین ، تزریق دوز یادآور هر 10 سال یکبار جهت حفظ امینی لازم است .
بسیاری از افراد به ویژه سنین بالاتر از 70 سال ، اتباع خارجی و افراد با سطح فرهنگ پایین ، ایمنی مناسبی در برابر کزاز ندارند .

پانسمان زخم

در اکثر مواقع، زخم ها پس از بخیه شدن نیازمند پانسمان فقط به مدت یک تا دو روز هستند . پانسمان کردن فواید زیادی دارد از جمله این که با تشکیل یک محیط گرم و مرطوب ، ترمیم پوستی را افزایش می دهد ، مانع نفوذ باکتری و سایر ذرات به محل زخم می شود، جلوی آسیب های بیشتر به زخم را میگیرد ، ترشحات زخم را جذب می کند ، زخم را در محل بی حرکت می کند و موجب آرامش روحی بیماری می شود .
لازم است در زمان تعویض پانسمان دقت شود که بافت جدید در حال ساخت ، آسیب نبیند. یک پانسمان مناسب نباید به زخم بچسبد، اجازه تبادل گاز را بدهد ، قابلیت جذب مقادیری مایع را داشته باشد و در عین حال مانع خشک شدن زخم گردد.
ارزان ترین و آسان ترین نوع پانسمان برای زخم های معمولی استفاده از گاز معمولی بر روی لایه ای از آنتی بیوتیک موضعی است. در این موارد آنتی بیوتیک موضعی احتمال عفونت و همچنین اسکار زخم را کاهش می دهد . پانسمان ها باید هر روز تعویض گردند . به یاد داشته باشید که برخی زخم ها مانند زخم های اسکالپ نیازمند پانسمان نیستند .
لازم به ذکر است که آموزش بیمار در تشخیص عفونت زخم باید ساده و موثر باشد . باید به بیمار گفته شود که در صورت قرمزی، تورم ، درد زیاد، تب و ترشحات چرکی یا هر موردی که موجب نگرانی شود، به متخصصین درمان زخم مراجعه کند. زخم هایی که احتمال بالای عفونت دارند، باید پس از 48 ساعت مجددا ارزیابی شوند .

پاسخ

8 + 19 =