درجه بندی زخم بستر

هر گونه فشاری که سبب کاهش جریان خون شریان ها و مویرگ های یک بافت شود، باعث هایپوکسی و ایسکمی سلول های آن بافت می شود . این قانون شامل بافت پوست هم می شود و اگر فشار وارد شده به مویرگ های پوستی بیش از 32 میلی متر جیوه در یک شخص سالم باشد سبب قطع خونرسانی، هایپوکسی سلولی و ایجاد زخم فشاری می شود . در ادامه این مطلب دسته بندی زخم های بستر را بیان می کنیم .

زخم بستر مرحله یک (Pressure Ulcer Stage I)

در این مرحله معمولا یک قرمزی ساده در سطح پوست به خصوص در نواحی استخوانی پوست دیده می شود که زمانی با انگشت به آن فشار وارد می شود تغییر رنگ نداده و همچنان ناحیه درگیر، قرمز باقی می ماند . این مرحله از زخم فشاری ممکن است در افرادی که پوست بدن آن ها تیره است به وضوح دیده نشود . ناحیه آسیب دیده در مقایسه با نواحی سالم اطراف آن ممکن است دردناک، سفت، گرم یا سرد باشد . بسیاری از اعضای تیم درمانی و مراقبتی از بیمار، ممکن است که این مرحله از زخم فشاری را به اشتباه با قرمزی ساده در سطح پوست بیمار اشتباه گرفته و اقدامی جهت بهبود آن به عمل نیاورند که این امر می تواند سبب توسعه سریع زخم به بافت های زیرین گردد .

دکتر زخم بهترین کلینیک درمان زخم در تهران به صورت فوق تخصصی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد.

به منظور برقراری ارتباط با دکتر زخم از راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۲۲۰۷۳۱۲۵ ۰۲۱ / ۵۲۴۸۰۲۴۰۹۳۹ و صفحه اینستاگرام

زخم بستر مرحله دو(Pressure Ulcer Stage II)

در صورت عدم درمان به موقع زخم های فشاری درجه یک، اینگونه زخم ها به سرعت گسترش یافته و به زخم های فشاری درجه 2 تبدیل می شوند که بخش وسیع تری از لایه های پوستی را درگیر خواهد نمود .
در این مرحله از زخم، اپیدرم و بخشی از ناحیه درم پوست نیز درگیر شده است . ظاهر زخم به صورت براق ، صوتی رنگ و معمولا بدون ترشحات می باشد. گاهی زخم های بستر مرحله دو خود را به صورت تاول های پر از مایع نشان می دهد . درمان زخم های بستر در مرحله دو به مراتب مشکل تر از زخم های بستر درجه 1 خواهد بود .

زخم بستر مرحله 3 (Pressure Ulcer Stage III)

در صورت عدم درمان به موقع زخم های بستر درجه دو، اینگونه زخم ها به سرعت گسترش یافته و به زخم های فشاری درجه 3 تبدیل می شوند که بخش وسیع تری از لایه های پوستی را درگیر می نماید . در این مرحله از زخم های فشاری ، پوست به صورت کامل تخریب شده است . زخم ممکن است به بافت زیر جلدی نیز نفوذ کرده باشد ولی عضلات ، تاندون ها و استخوان ها درگیر نشده باشد .
عمق زخم های فشاری درجه 3، بسته به ضخامت پوست ناحیه درگیر می تواند متفاوت باشد . در این مرحله فاشیا سالم است.

درجه بندی زخم بستر

درجه بندی زخم بستر

زخم بستر مرحله 4(Pressure Ulcer Stage IV)

در صورت عدم درمان به موقع زخم های فشاری درجه سه، اینگونه زخم ها به سرعت گسترش یافته و به زخم های فشاری درجه 4 تبدیل می شوند که بخش وسیع تری از لایه های پوستی را درگیر می نماید . درمان اینگونه زخم ها بسیار مشکل و بسیار پر هزینه خواهد بود . در این مرحله از زخم پوست به صورت کامل از بین رفته و عضلات ، تاندون ها و استخوان ناحیه درگیر نیز قابل مشاهده شده است . بافت مرده یا بافت های اسلافی ممکن است در ناحیه زخم دیده شوند .
درمان هر کدام از این زخم ها بنا بر شرایط و مرحله بندی زخم می تواند متفاوت باشد ، در مرکز دکتر زخم در تهران ابتدا مرحله زخم بستر تشخیص داده می شود و متناسب با آن راه درمان انتخاب می گردد.

پاسخ

هفده − سه =