درمان زخم با اوزون تراپی

اوزون تراپی زخم

از اوزون تراپی زخم چه می دانید؟

روش اوزون تراپی به صورت کوتاه مدت تا چه میزان بر بهبود زخم ناشی از تصادف و ضربه تاثیر می گذارد؟

در این مقاله قصد داریم این روش را بررسی کنیم و میزان تاثیر آن را بر بهبود اینگونه زخم ها بررسی کنیم. در ادامه با ما باشید.

تاثیر اوزون تراپی در درمان زخم

طبق مطالعات زیادی که صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند که روش اوزون تراپی به دلیل مواد ضد عفونی و آنتی باکتریالی که دارد، احتمالاً نقش موثری در درمان زخم های ایسکیمیک ، مزمن بازی می کند. زخم های مزمن که بهبود نمی یابند یکی از دلایل مهم مرگ و میر می باشند.

اوزون تراپی زخم

اوزون تراپی زخم

در ادامه به توضیحاتی در مورد یک بیمار 46 ساله که تصادفی با موتور سیکلت داشته می پردازیم. این بیمار دچار قطع پا از ناحیه استخوان ران شدند. دو ماه بعد از بستن ناحیه با وجود اینکه درمان مناسبی صورت گرفته بود و پانسمان ساده به طور منظم تعویض شده بود، زخم بهبود نیافته و بیمار درد می کشید.
به این دلیل فرد تحت درمان با روش اوزون تراپی قرار گرفت. بعد از 5 هفته دوره درمانی، زخم بهبود یافت. نتیجه می گیریم که روش اوزون تراپی در مواردی که زخم بهبود نمی یابد می تواند سرعت بهبود را بالا ببرد و به دلیل مواد ضد عفونی کننده و افزایش اکسیژن درونی درد را کاهش دهد.

بهبود زخم یک پروسه پیچیده است، بنابراین نمی توان درصد تاثیر روش اوزون تراپی زخم را سنجید. ولی زمانی که روش های درمانی ساده و سنتی تاثیر مثبتی در درمان زخم ندارند می توان با این روش روند بهبود را تسریع بخشید. گرچه مطالعات دیگری برای تعیین میزان تاثیر این روش در درمان زخم مورد نیاز است.

درمان زخم های ناشی از قطع عضو به دلیل هزینه های درمانی بالا، احتمال بالای عفونت و روند بهبود آهسته، یکی از مسائل چالش برانگیز است.

تقریباً در همه موارد قطع عضو احتمال آلودگی با انواع پاتوژن و عفونت وجود دارد و میزان عفونت بستگی به میزان آسیب به بافت های نرم دارد. بنابراین نیاز به تزریق آنتی بیوتیک به صورت موضعی وجود دارد.

اوزون تراپی زخم مزمن

مزمن بودن زخم به عدم تعادل بین بافت های محلی آسیب دیده و متابولیک سیستمی بستگی دارد که در نتیجه آن احتمال تورم بافت، آنورکسیا (کمبود اکسیژن ) ، ورم یا ادم ، انجماد و خروج سیتوکین ها و عناصر تشکیل دهنده خون وجود دارد. در مرحله آخر این زخم منجر به مردن سلول ها می شود. این وضعیت به دلیل کمبود آنتی اکسیدان فیزیولوژیک و افزایش تولید رادیکال های آزاد می باشد.
روش های درمانی جدیدی برای درمان زخم وجود دارد مانند پانسمان های حاوی کلاژن، جراحی و استفاده از مواد ضد میکروبی و آنزیمی و … . امروزه روش اوزون تراپی به عنوان روشی قوی و موثر برای درمان زخم به کار می رود و با استفاده از مکانیسم های حفاظتی، از سلول ها و اعضای بدن محافظت می کند.
ترجمه: دکتر زخم

راه های برقراری ارتباط با دکتر زخم:

شماره های تماس:   ۲۲۰۷۳۱۲۵ -۰۲۱   /   ۵۲۴۸۰۲۴-۰۹۳۹    و  صفحه اینستاگرام

پاسخ

18 − 6 =